Hall of Fame           super ranking : Petter Simon 821 Punkte, Gržetić Nea 783 Punkte, Latinac Marta 717 Punkte,             Team Rankings : HPS - SPK Fothia 7056 Punkte, ÖAV - Graz 6620 Punkte, NFÖ - St. Veit an der Glan 6175 Punkte,             Fotos Alps-Adriatic iRCC 2020 (B) Radovljica
    >>>>>> results <<<<<<

overview

Event PETZEN CLIMBING TROPHY + Alps-Adriatic iRCC 2019 (B) St. Michael oB
Type of competition : Boulder
Rules : iRCC Kurz-Regeln Boulder ab 2019.pdf
Cup competitions : iRCC InterRegional Climbing Cup 2019, PCT - Petzen Climbing Trophy 2019
location of the event : KletterZentrum Petzen    www.petzen.naturfreunde.at/
address : Sportpark , 9143 St. Michael ob Bleiburg
coordinates Lat / Lon : 46.576221 / 14.752210
route planning : Routenplaner
date : 2019-07-07 (Sunday) Date in a calendar to take over
end of regular registration : 2019-06-24 24:00
Registration : FRIDAY
15:00 - 17:00 - END of PCT Registration, not later!
SATURDAY
07:30 - arrival of comp. climbers
Cat: U08 + U10 f m, U12 f m, U14 f
SUNDAY
07:30 - arrival of comp. climbers
Cat: U14 m
opening : FRIDAY 18:00 - OPENING
18:30 - Technical meeting, Meeting of team managers, number distribution
SATURDAY & SUNDAY
07:45
start time : New timetable to follow soon
SATURDAY
08:00 - U16, H16
12:00 - U12 f
SUNDAY
08:00 - U14
12:00 - U8, U10
award ceremony : New timetable to follow soon
SATURDAY
AFTER EACH GROUP AWARD CEREMONY
SUNDAY
AFTER EACH GROUP AWARD CEREMONY
16:00 PCT + iRCC CLOSING-CEREMONY + OVERALL PLACINGS + BEST TEAM + SPEED RECORD + COMPETITOR CERTIFICATE + COMMUNITY PHOTO WINNERS + TOMBOLA :-)
entry fee : 0.00 Euro
post-nomination : + 0.00
Routes Quali : 8 Routes
Nominations / competitor : 482 / 362
nomination by country : 67
categories :
categorie Nominations nomination by country competitor
U08 / female 6 10
U08 / male 18 30
U10 / female 34 20
U10 / male 33 60
U12 / female 73 110
U12 / male 45 60
U14 / female 70 90
U14 / male 65 70
U16 / female 36 60
U16 / male 32 30
H16 / female 31 60
H16 / male 39 70
countries : AUT (116), CRO (48), BUL (40), SLO (37), GBR (37), ROU (32), SVK (29), POL (29), HUN (19), UKR (19), SRB (17), LAT (15), CZE (13), RUS (11), LTU (9), BIH (3), SWE (3), ITA (1), AUS (1), BLR (1), ESP (1), GER (1),
regions : Kaernten (67), England (35), Sofia (34), Zagreb (23), Bratislava (18), Split (16), Riga (15), Cluj (14), Belgrad (14), Steiermark (13), Oberoesterreich (12), Kaliningrad (11), Gorenjska (11), Bucharest (11), Kharkov (9), Koroska (9), Niederoesterreich (9), Fejér (8), Štajerska (8), Mazowieckie (8), Dnipropetrowsk (8), Istra (8), Swietokrzyskie (7), Budapest (7), Wien (7), Zlinsky kraj (6), Trenčiansky (6), Hunedoara (6), Stara Sagora (5), Slaskie (5), Salzburg (5), Klaipėda (4), Ljubljana (4), Praha (4), Malopolskie (4), Klaipeda (3), Dolnoslaskie (3), Subotica (3), Pest (3), Republika Srpska (3), Tirol (3), Osrednjeslovenska (3), Zlate Moravce (2), Vilnius (2), Scotland (2), Ústecký kraj (2), Skåne (2), Kiev (2), Zilina (2), Primorska (1), Veneto (1), Hamburg (1), Jihomoravský (1), Stockholm (1), Gomel (1), Varna (1), Valencia (1), Obalnokraska (1), Pomorskie (1), New South Wales (1), Karlovačka županija (1), Iasi (1), Lodzkie (1), Kosice (1), Nógrád (1),
clubs : ÖAV (60), HPS (47), NFÖ (45), FBAC (40), PZS (37), BMC (35), FRAE (32), JAMES (29), PZA (29), --- (23), SPSS (17), MHSSz (17), LAA (15), UMCF (12), ČHS (12), CFR (10), LCSA (9), SV (5), SKF (3), PSBIH (2), DAV (1), FASI (1), SCA (1),
sections / location groups : --- (34), SPK Fothia (23), Altius (19), Klagenfurt (18), Marulianus (16), NSA Sofia (13), Gravity Team (12), Depot Climbing Academy (11), Brueckl (11), Black Rock (11), West Summit (10), ALPIN CLUB CARPATIC (10), Villach (10), Wolfsberg (9), Format Kharkov (8), HIPERAKTIV Pazin (8), Petzen (8), RSP (8), Graz (7), KKSK-MSC (7), SKK Skala (7), Świętokrzyski Klub Alpinistyczny (7), Lezecká akadémia Bratislava (7), Neunkirchen (6), LK SPIDER´S NOOK Modra (6), Comexim R Lupeni (6), Vertikon Zlín (6), KWW Agama (5), HK Manin (5), Ravne (4), Zell-Sele (4), PK Žirovnica (4), Kuchl (4), Mozogj Kreatívan SE (4), KES SELT (4), Westway (4), Grif (3), Velenje ŠAO (3), Športno Plezalni klub AK Ljubljana (3), Radenthein (3), Slovenj Gradec (3), WADS (3), Spartak Subotica (3), Rotpunkt SE (3), GERECSE S.E. (3), OeGV Wien (3), WKV alpenalpin WallStars (3), Wattens (3), Grieskirchen (2), SC 42 Sofia (2), Muerzzuschlag (2), La Scala Dnipro (2), Villach (2), Jesenice (2), Jiwa (2), Avatar (2), Skånes klätterklubb (2), KS Sportiva (2), KWS Klif (2), Slovenska Bistrica (2), K2 Zilina (2), GŠD Bricalp (2), Celje (2), St.Georgen an der Gusen (2), GB Development Team (2), Skai Urban Crag (2), Precision Climbing Team (2), Kozjak MB (2), goCLIMBO (2), HK Zlate Moravce (2), Vöcklabruck (2), GI Klub (2), Balvanija (2), Murall (2), Metalpin (2), Fuerstenfeld (2), Montis Magia (2), PK Solo (2), Big Rock Bedfordshire (1), SKTJ (1), Varnaclimbing (1), Australia (1), Batta Xtreme Sport Club (1), UKA Agama, Warsaw (1), Lenzing (1), HK Prometeus Handlová Súťaže (1), Eden Rock Carlisle (1), Oakwood Climbing Squad (1), DRPK (1), St. Johann im R. (1), Lezecka akademia (1), Bratislava (1), Belchatowski KW (1), King Rock Climbing Verona (1), Kranj (1), Nacka Värmdö Klätterklubb (1), Wien (1), Kamnik (1), Poland Kids Climbing Team (1), HK Rozlomity Košice (1), ŠPK Plus (1), Eichgraben (1), Rocky Monkeys Brno (1), Zerge SzSE (1), Lezecka stena Usti n. Labem (1), PK Zemun (1), Sportstättenverein Marswiese (1), Werfen (1), Skarpa Bytom (1), Alpina Glass Climbing Team (1), Eden Rock Edinburgh (1), HUDY lezecká stěna UL (1), Alpin Club Repedea Iasi (1), SPK Granit (1), SPOFA (1), Krems (1), The Climbing Academy (1), Linz (1), Green Trees Monkeys Praha (1), Plezalna šola Peter Mrak (1), ATK Kazanlak (1), CW Klif Fan. W (1), Big Wall Praha Třináctka  (1), White Spider London (1), Judenburg (1), Hamburg Niederelbe (1), James Junior Team Bratislava (1), MKSK Modra (1),
Organizer : Naturfreunde Petzen
Chief of the Organisation : Reinhard Pukel
Jury President : Pavel Škofic
Judge : Wolfgang Bischof, Jana Hofman, Anton Baumann, Martin Hribernik, Michael Haimburger, Stefanie Obersteiner, Klaus Potocnik, Katarina Loibner, Luisa Pletzer, Birgit Öckher, Lucas Hörner, Birgit Gasser, Monika Kitzinger, Luisa Pletzer, Jakob Mak,  ,
routesetting : Jure Becan & team
speaker : Wolfgang Pötsch
First Aid : FF St. Michael & FF Feistritz
Assistent : NFÖ Petzen-Team
Mit einem Klick auf das Icon in der Kopfzeile kannst Du uns Dein Fotos uploaden. Danke für Deine Mithilfe
Mainpage choose event choose cup results
Fahne Deutsch Fahne English Fahne Fahne Fahne Hrvatski Fahne Magyar Fahne Italiano Fahne Slovensko Fahne Serbisch Fahne Fahne Fahne 日本語 Fahne Problems? => Wettkampf1@Wettklettern.org
Du bist der 781821 Besucher.!  4712003 Klicks   Wettkampf V1.079 (C)2007-2020 by www.EmptySoft.net Kontakt / DSGVO Logo BoulderHoelle