Event |
PETZEN CLIMBING TROPHY + Alps-Adriatic iRCC 2019 (S) St. Michael oB |
Type of competition : |
SPEED |
Rules : |
iRCC Kurz-Regeln Speed ab 2019.pdf |
Cup competitions : |
PCT - Petzen Climbing Trophy 2019 |
location of the event : |
KletterZentrum Petzen www.petzen.naturfreunde.at/ |
address : |
Sportpark , 9143 St. Michael ob Bleiburg |
coordinates Lat / Lon : |
46.576221 / 14.752210 |
route planning : |
Routenplaner |
date : |
2019-07-06 (Saturday) Date in a calendar to take over |
end of regular registration : |
2019-06-24 24:00 |
Registration : |
New timetable to follow soon
FRIDAY
15:00 - 17:00 END of Registration, not later!
SATURDAY
18:30 arrival of comp. climbers
Cat: U8 + U10 + U12 + U14 + U16 + H16 f m |
opening : |
New timetable to follow soon
FRIDAY
18:00 OPENING
18:30 Technical meeting, Meeting of team managers, number distribution
SATURDAY
18:30 |
start time : |
New timetable to follow soon FRIDAY
18:45 Demo + Info
19:00 Qualifiying Rounds
Cat f + m: U08 + U10 + U12 + U14 + U16 + H16
|
start time finale : |
New timetable to follow soon SATURDAY
18:45 Demo + Info
19:00 Finale
Cat f + m: U08 + U10 + U12 + U14 + U16 + H16 |
award ceremony : |
New timetable to follow soon SATURDAY
21:00 AFTER EACH GROUP AWARD CEREMONY
SUNDAY
16:00 PCT + iRCC CLOSING-CEREMONY + OVERALL PLACINGS + BEST TEAM + SPEED RECORD + COMPETITOR CERTIFICATE + COMMUNITY PHOTOS WINNERS + TOMBOLA :-) |
entry fee : |
30.00 Euro |
post-nomination : |
+ 6.00 |
Routes |
Quali : 2 Routes, 1 tries for each route
super final : 0 Routes |
Nominations / competitor : |
482 / 351 |
nomination by country : |
67 |
categories : |
categorie |
Nominations |
nomination by country |
competitor |
U08 / female |
6 | 1 | 4 |
U08 / male |
18 | 3 | 13 |
U10 / female |
34 | 2 | 24 |
U10 / male |
33 | 6 | 25 |
U12 / female |
73 | 11 | 59 |
U12 / male |
45 | 6 | 36 |
U14 / female |
70 | 9 | 48 |
U14 / male |
65 | 7 | 52 |
U16 / female |
36 | 6 | 27 |
U16 / male |
32 | 3 | 23 |
H16 / female |
31 | 6 | 25 |
H16 / male |
39 | 7 | 30 |
|
countries : |
AUT (116), CRO (48), BUL (41), SLO (37), GBR (36), ROU (32), POL (29), SVK (29), UKR (19), HUN (19), SRB (17), LAT (15), CZE (13), RUS (11), LTU (9), BIH (3), SWE (3), BLR (1), ESP (1), GER (1), ITA (1), AUS (1), |
regions : |
Kaernten (67), Sofia (35), England (34), Zagreb (23), Bratislava (18), Split (16), Riga (15), Cluj (14), Belgrad (14), Steiermark (13), Oberoesterreich (12), Kaliningrad (11), Gorenjska (11), Bucharest (11), Kharkov (9), Koroska (9), Niederoesterreich (9), Mazowieckie (8), Dnipropetrowsk (8), Istra (8), Fejér (8), Štajerska (8), Budapest (7), Wien (7), Swietokrzyskie (7), Hunedoara (6), Zlinsky kraj (6), Trenčiansky (6), Salzburg (5), Stara Sagora (5), Slaskie (5), Ljubljana (4), Praha (4), Malopolskie (4), Klaipėda (4), Klaipeda (3), Dolnoslaskie (3), Subotica (3), Republika Srpska (3), Pest (3), Tirol (3), Osrednjeslovenska (3), Skåne (2), Kiev (2), Zilina (2), Vilnius (2), Zlate Moravce (2), Scotland (2), Ústecký kraj (2), Karlovačka županija (1), New South Wales (1), Lodzkie (1), Iasi (1), Kosice (1), Nógrád (1), Veneto (1), Primorska (1), Hamburg (1), Jihomoravský (1), Stockholm (1), Varna (1), Gomel (1), Obalnokraska (1), Valencia (1), Pomorskie (1), |
clubs : |
ÖAV (55), HPS (47), NFÖ (45), FBAC (40), PZS (37), BMC (34), FRAE (32), PZA (29), JAMES (29), --- (24), SPSS (17), MHSSz (17), LAA (15), UMCF (12), ČHS (12), CFR (10), SV (10), LCSA (9), SKF (3), PSBIH (2), FASI (1), SCA (1), DAV (1), |
sections / location groups : |
--- (34), SPK Fothia (23), Klagenfurt (19), Altius (19), Marulianus (16), NSA Sofia (13), Gravity Team (12), Depot Climbing Academy (11), Black Rock (11), Villach (10), Brueckl (10), West Summit (10), ALPIN CLUB CARPATIC (10), Wolfsberg (9), HIPERAKTIV Pazin (8), RSP (8), Format Kharkov (8), Petzen (8), Świętokrzyski Klub Alpinistyczny (7), SKK Skala (7), Lezecká akadémia Bratislava (7), KKSK-MSC (7), Comexim R Lupeni (6), Vertikon Zlín (6), LK SPIDER´S NOOK Modra (6), Boulder Verein Bloc House (5), Neunkirchen (5), HK Manin (5), KWW Agama (5), Ravne (5), Zell-Sele (4), Kuchl (4), PK Žirovnica (4), KES SELT (4), Mozogj Kreatívan SE (4), Westway (4), Grif (3), Radenthein (3), Spartak Subotica (3), OeGV Wien (3), GERECSE S.E. (3), WADS (3), WKV alpenalpin WallStars (3), Wattens (3), Velenje ŠAO (3), Muerzzuschlag (3), Športno Plezalni klub AK Ljubljana (3), Rotpunkt SE (3), HK Zlate Moravce (2), SC 42 Sofia (2), Eichgraben (2), La Scala Dnipro (2), GŠD Bricalp (2), Avatar (2), Murall (2), Celje (2), St.Georgen an der Gusen (2), Metalpin (2), SKAI (2), Vöcklabruck (2), GI Klub (2), GB Development Team (2), goCLIMBO (2), Slovenska Bistrica (2), K2 Zilina (2), Balvanija (2), Jesenice (2), Skånes klätterklubb (2), PK Solo (2), Montis Magia (2), Precision Climbing Team (2), KWS Klif (2), Grieskirchen (2), Fuerstenfeld (2), Slovenj Gradec (2), Kozjak MB (2), Villach (2), Jiwa (2), KS Sportiva (2), King Rock Climbing Verona (1), Kranj (1), Australia (1), Zerge SzSE (1), ŠPK Plus (1), Plezalna šola Peter Mrak (1), ATK Kazanlak (1), HK Rozlomity Košice (1), PK Zemun (1), Alpina Glass Climbing Team (1), Eden Rock Carlisle (1), Hamburg Niederelbe (1), SPK Granit (1), MKSK Modra (1), Skarpa Bytom (1), Nacka Värmdö Klätterklubb (1), SKTJ (1), Belchatowski KW (1), Kamnik (1), Batta Xtreme Sport Club (1), Lenzing (1), Krems (1), Judenburg (1), Big Wall Praha Třináctka (1), Eden Rock Edinburgh (1), Oakwood Climbing Squad (1), James Junior Team Bratislava (1), Bratislava (1), CW Klif Fan. W (1), Varnaclimbing (1), Big Rock Bedfordshire (1), SPOFA (1), Poland Kids Climbing Team (1), The Climbing Academy (1), Linz (1), Rocky Monkeys Brno (1), Lezecka stena Usti n. Labem (1), UKA Agama, Warsaw (1), Green Trees Monkeys Praha (1), Sportstättenverein Marswiese (1), Graz (1), Werfen (1), White Spider London (1), HUDY lezecká stěna UL (1), DRPK (1), St. Johann im R. (1), Lezecka akademia (1), HK Prometeus Handlová Súťaže (1), Alpin Club Repedea Iasi (1), Wien (1), |
Organizer : |
Naturfreunde Petzen |
Chief of the Organisation : |
Reinhard Pukel |
Jury President : |
Pavel Škofic |
Judge : |
Birgit Gasser, Klaus Potocnik, Wolfgang Bischof, Gert Hofman, Jana Hofman, , , , , , , , , , , , |
routesetting : |
Jure Becan & team |
speaker : |
Wolfgang Pötsch |
First Aid : |
FF St. Michael & FF Feistritz |
Assistent : |
NFOe Petzen-Team |