Hall of Fame           super ranking : Leitner Christian 941 Punkte, Leitner Julian 886 Punkte, Pliger Julian 750 Punkte,             Team Rankings : ÖAV - Graz 8488 Punkte, PZS - Radovljica 5240 Punkte, FBAC - NSA Sofia 4479 Punkte,
categorie:

Result U10 (female 2005 - 2007)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (6b / 25) RQ1 PQ1 Q2 (7b / 24) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 109 Totkova Aleksandra 2005 BUL Sofia FBAC / Vertical KPP 19+ 2 2 11+ 16 19 6.16 5 18+ 01:19 1
2 . 158 Šikulová Hana 2005 CZE Olomoucký kraj ČHS / HO Adrenalin Prostějov 19 3 4 21+ 1 1 2.00 1 17+ 01:28 2
3 . 151 Nedelcheva Maria 2005 BUL Sofia FBAC / SC Climbo 20 1 1 16+ 6 6.5 2.55 2 17+ 00:55 3
4 . 101 Kropfitsch Sara-Maria 2005 AUT Kaernten ÖAV / Villach 18 9 12 20 3 3.5 6.48 6 17+ 01:20 4
5 . 108 Seleznova Anastasiia 2005 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 19 3 4 21 2 2 2.83 3 17 01:05 5
6 . 154 Durkova Sofia 2005 SVK Bratislava JAMES / Lezecka akademia 18+ 6 7 20 3 3.5 4.95 4 16+ 00:55 6
7 . 156 Hanggi Correia Mariana 2006 BRA Paraná CBME / CS Quatro Barras 19 3 4 12+ 12 12 6.93 7
8 . 102 Fieger Helena 2005 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 18 9 12 19 5 5 7.75 8
9 . 159 Schury Marie-Christin 2005 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 18+ 6 7 14+ 11 11 8.78 9
10 . 163 Vukmirovic Vera 2007 SRB Belgrad USPFS / Ask Guru Belgrade 18 9 12 16+ 6 6.5 8.83 10
11 . 106 Savu Andreea 2006 ROU Brasov FRAE / Club Montan Altitudine 18 9 12 14.500 8 9 10.39 11
11 . 162 Janošová Mariana 2007 CZE Moravskoslezský ČHS / HK Orlová HO Baník Karviná 18 9 12 14.500 8 9 10.39 11
13 . 161 Marjanović Milica 2005 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 18+ 6 7 11+ 16 19 11.53 13
14 . 110 Sacharova Daria 2005 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 11+ 20 21.5 14.500 8 9 13.91 14
16 . 112 Notova Gabriela 2007 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 18 9 12 11+ 16 19 15.10 16
16 . 153 Mijatović Iva 2007 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 18 9 12 11+ 16 19 15.10 16
18 . 103 Lenz Franziska 2005 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 12+ 17 17.5 12 13 14 15.65 18
19 . 104 Lytasova Arina 2005 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 12 19 19 12 13 14 16.31 19
20 . 113 Stocker Julia 2005 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 12+ 17 17.5 11+ 16 19 18.23 20
21 . 111 Krebs Janine 2005 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 11+ 20 21.5 11+ 16 19 20.21 21
21 . 157 Vukmirovic Mira 2005 SRB Belgrad USPFS / Ask Guru Belgrade 11+ 20 21.5 11+ 16 19 20.21 21
23 . 105 Ogris Nadja 2006 AUT Kaernten NFÖ / Zell-Sele 11+ 20 21.5 11 23 23 22.24 23
24 . 155 Bićanski Sofija 2006 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 10+ 24 24 10 24 24 24.00 24
25 . 160 Krebs Zoe 2007 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 5 25 25 6 25 25 25.00 25
  152 Rainer Hemma 2005 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt -1 -1 -1 -1 -1 -1    
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-06 08:00:12
notice : 2014-07-06 14:22:57
end time : 2014-07-06 14:23:06
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U10 (male 2005 - 2007)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7b / 24) RQ1 PQ1 Q2 (6b / 25) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 205 Cibulka Šimon 2005 CZE Jihomoravský SPL / Pustimer Top 1 1.5 Top 1 3.5 2.29 1 14+ 02:48 1
2 . 202 Kirov Slav 2005 BUL Sofia FBAC / Altius 14+ 7 9.5 Top 1 3.5 5.77 5 14+ 01:46 2
3 . 251 Rapa Darius Andrei 2006 ROU Bucharest FRAE / ALPIN CLUB CARPATIC Top 1 1.5 Top 1 3.5 2.29 1 14 02:54 3
4 . 201 Bakhmet-Smolenskyi Illja 2005 UKR Kharkov UMCF /  21 3 3 Top 1 3.5 3.24 3 14 02:30 4
5 . 255 Kobzev Sergey 2005 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 14+ 7 9.5 Top 1 3.5 5.77 5 9 00:47 5
6 . 259 Brekovski Anton 2005 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 18 4 4 Top 1 3.5 3.74 4 5+ 00:46 6
7 . 254 Adamovský Adam 2005 CZE Moravskoslezský ČHS / HK Orlová HO Baník Karviná 15 6 6 20 7 7.5 6.71 7
8 . 256 Rusev Nikolay 2006 BUL Sofia FBAC / Vertical KPP 17+ 5 5 19 9 10 7.07 8
9 . 252 Užnik Timo 2006 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 14+ 7 9.5 20 7 7.5 8.44 9
10 . 207 Tschische Simon 2005 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 14+ 7 9.5 19 9 10 9.75 10
11 . 258 Šikula Jaroslav 2007 CZE Olomoucký kraj ČHS / HO Adrenalin Prostějov 14+ 7 9.5 18+ 12 12 10.68 11
12 . 204 Savu Lucian 2007 ROU Brasov FRAE / Club Montan Altitudine 14 13 14 19 9 10 11.83 12
13 . 257 Brezo Balša 2006 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 14+ 7 9.5 12 17 17 12.71 13
14 . 208 Karamanliev Evtim 2007 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 14 13 14 13+ 14 14 14.00 14
15 . 203 Kanitsch Nico 2007 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 12+ 16 16 17 13 13 14.42 15
16 . 206 Kirov Boyan 2007 BUL Sofia FBAC / Altius 14 13 14 12+ 15 15.5 14.73 16
17 . 209 Kühnl Wolfgang 2006 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 12 17 17.5 12+ 15 15.5 16.47 17
18 . 253 Mak Andreas 2005 AUT Kaernten NFÖ / Zell-Sele 12 17 17.5 11 18 18 17.75 18
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-06 07:15:47
notice : 2014-07-06 14:22:59
end time : 2014-07-06 14:23:07
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U12 (female 2003 - 2004)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (6c+ / 25) RQ1 PQ1 Q2 (7b+ / 27) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 356 Kodra Dominika 2003 SLO Gorenjska PZS / Kamnik Top 1 2 18 10 10 4.47 4 20+ 03:00 1
2 . 354 Janošová Markéta 2004 CZE Moravskoslezský ČHS / HK Orlová HO Baník Karviná Top 1 2 22+ 1 2 2.00 1 19+ 02:49 2
3 . 351 Brkić Lucija 2004 CRO Primorsko-goranska HPS / SPK Rirockclimbing Top 1 2 18+ 6 7.5 3.87 3 19+ 02:49 3
4 . 352 Dudau Ariana 2004 ROU Bucharest FRAE / ALPIN CLUB CARPATIC 20 13 13.5 22+ 1 2 5.20 6 14+ 02:14 4
5 . 302 Kmoch Lara 2004 CRO Zagreb HPS / SPK Pulfer 23+ 4 4.5 22+ 1 2 3.00 2 12 01:18 5
6 . 362 Cibulková Tereza 2003 CZE Jihomoravský SPL / Pustimer 23+ 4 4.5 20+ 5 5 4.74 5 12 01:13 6
7 . 303 Berger Ines 2004 AUT Salzburg ÖAV / Oberpinzgau 23 6 8.5 22 4 4 5.83 7
8 . 301 Hristova Deya 2004 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 23 6 8.5 18+ 6 7.5 7.98 8
8 . 358 Dorwekinger Lisa 2004 AUT Niederoesterreich NFÖ / St. Pölten 23 6 8.5 18+ 6 7.5 7.98 8
10 . 304 Purkart Pia 2003 SLO Ljubljana PZS / ŠPD Korenjak 23 6 8.5 17+ 11 14 10.91 10
10 . 359 Auer Victoria 2004 AUT Steiermark NFÖ / Mitterdorf im Muerztal 23 6 8.5 17+ 11 14 10.91 10
10 . 361 Vasichkova Ekaterina 2004 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 23 6 8.5 17+ 11 14 10.91 10
13 . 306 Arzenšek Nika 2003 SLO Gorenjska PZS / Tržič 15 19 20.5 18+ 6 7.5 12.40 13
14 . 307 Velev Karin 2004 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 21+ 12 12 17+ 11 14 12.96 14
15 . 353 Nedyalkova Yoanna 2004 BUL Stara Sagora FBAC / KES SELT 20 13 13.5 17+ 11 14 13.75 15
16 . 308 Ogris Jana 2004 AUT Kaernten NFÖ / Zell-Sele 18 16 16.5 17+ 11 14 15.20 16
16 . 355 Jaritz Marie 2003 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 18 16 16.5 17+ 11 14 15.20 16
18 . 305 Popescu Dor-Medina 2003 ROU Brasov FRAE / Club Montan Altitudine 19 15 15 17 18 19.5 17.10 18
19 . 360 Bećirić Veronika 2003 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 15+ 18 18 17 18 19.5 18.73 19
20 . 309 Schatz Anja 2004 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 15 19 20.5 17 18 19.5 19.99 20
20 . 311 Zholobko Yelyzaveta 2003 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 15 19 20.5 17 18 19.5 19.99 20
22 . 312 Cuderman Sarah 2003 AUT Kaernten NFÖ / Zell-Sele 15 19 20.5 11+ 22 22.5 21.48 22
23 . 310 Horn Annika 2003 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 14+ 23 23 11+ 22 22.5 22.75 23
  357 Kanitsch Elina 2004 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg -1 -1 -1 -1 -1 -1    
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-06 07:46:35
notice : 2014-07-06 14:23:00
end time : 2014-07-06 14:23:09
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U12 (male 2003 - 2004)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7b+ / 27) RQ1 PQ1 Q2 (6c+ / 25) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 401 Podolan Thomas 2003 AUT Salzburg NFÖ / Salzburg Top 1 1 Top 1 6.5 2.55 1 Top 02:02 1
2 . 465 Van Malderen Jasper 2003 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 22+ 2 2 Top 1 6.5 3.61 2 22+ 02:09 2
3 . 413 Tusnády Nimród Sebestyén 2004 HUN Budapest MHSSz / Klébi 22 3 3 Top 1 6.5 4.42 3 19 01:30 3
4 . 455 Atanasov Petyr 2003 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 21 4 4 Top 1 6.5 5.10 4 19 00:26 4
5 . 463 Lenz Maximilian 2003 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 18+ 01:45 5
6 . 457 Gruber Yannik 2003 AUT Salzburg ÖAV / Kuchl 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 18 01:41 6
7 . 403 Rapa Cristian 2003 ROU Bucharest FRAE / ALPIN CLUB CARPATIC 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 18 02:16 7
8 . 454 Radics Attila Zsombor 2004 HUN Budapest MHSSz / KLÉBI 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 12+ 00:52 8
9 . 451 Zinsler David 2004 AUT Wien NFÖ / Wien 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 12+ 00:54 9
10 . 452 Rusev Dimitar 2003 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 12+ 00:59 10
11 . 456 Ourumov Hristo 2003 BUL Sofia FBAC / Altius 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 12+ 01:12 11
12 . 414 Bonev Ivan 2004 BUL Kazanlak FBAC / KES SELT 19+ 5 10 Top 1 6.5 8.06 5 8+ 01:16 12
13 . 406 Wirth Julian 2003 AUT Salzburg ÖAV / Werfen 19+ 5 10 23+ 13 14.5 12.04 13
14 . 405 Miller Maxim 2004 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 19+ 5 10 23 17 18.5 13.60 14
17 . 408 Gollner Silvano 2003 AUT Niederoesterreich NFÖ / Weinburg 17+ 16 17 23 17 18.5 17.73 17
18 . 412 Wulz Johannes 2003 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 17 19 23.5 23+ 13 14.5 18.46 18
18 . 462 Vancraeynest Ties 2003 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 17 19 23.5 23+ 13 14.5 18.46 18
20 . 416 Ovchanetskyy Mykhail 2003 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 17 19 23.5 23 17 18.5 20.85 20
20 . 461 Rus Adam 2003 SLO Ljubljana PZS / ŠPD Korenjak 17 19 23.5 23 17 18.5 20.85 20
22 . 407 Veselić Igor 2003 SRB Belgrad USPFS / Black Rock 17+ 16 17 14+ 27 28.5 22.01 22
23 . 410 Vasilev Vasil 2004 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 17 19 23.5 21 21 21 22.21 23
24 . 415 Vuckovic Nikola 2003 SRB Belgrad USPFS / Belgrade climbing club 17 19 23.5 20 22 22.5 23.00 24
24 . 458 Karnel Simon 2004 AUT Kaernten ÖAV / Villach 17 19 23.5 20 22 22.5 23.00 24
26 . 460 Heidenreich Paul 2003 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 17 19 23.5 18 24 24 23.75 26
27 . 464 Yakovliev Maksym 2003 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 17 19 23.5 15 26 26 24.72 27
28 . 453 Scherer Alexander 2004 AUT Salzburg ÖAV / Kuchl 17 19 23.5 14+ 27 28.5 25.88 28
29 . 404 Pribernig Paul 2003 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 11+ 31 31 15+ 25 25 27.84 29
30 . 409 Cova Grando Francisco 2003 BRA Paraná CBME / CS Quatro Barras 15+ 29 29 14+ 27 28.5 28.75 30
31 . 411 Wernig Jacob 2004 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 13+ 30 30 14 31 31 30.50 31
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-06 07:23:03
notice : 2014-07-06 14:23:02
end time : 2014-07-06 14:23:11
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U14 (female 2001 - 2002)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7b / 28) RQ1 PQ1 Q2 (7b+ / 25) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 552 Schoibl Celina 2001 AUT Salzburg NFÖ / Salzburg 27+ 5 5 18+ 5 6.5 5.70 6 25+ 03:17 1
2 . 551 Michalkova Vanda 2002 SVK Bratislava JAMES / Bratislava Top 1 2.5 22+ 1 1.5 1.94 1 21 02:59 2
3 . 562 Adamovská Eliška 2001 CZE Moravskoslezský ČHS / HK Orlová HO Baník Karviná Top 1 2.5 22 3 3 2.74 2 20+ 03:30 3
4 . 565 Zoraj Jani 2001 CRO Zagreb HPS / SPK Pulfer Top 1 2.5 18+ 5 6.5 4.03 3 20+ 02:18 4
5 . 563 Rakovec Lučka 2001 SLO Ljubljana PZS / Rašica Top 1 2.5 18+ 5 6.5 4.03 3 20+ 02:20 5
6 . 504 Wittauer Christina 2001 AUT Salzburg ÖAV / Salzburg 26 13 15.5 22+ 1 1.5 4.82 5 20+ 03:50 6
7 . 564 Glušič Petra 2001 SLO Koroska PZS / Ravne 26+ 7 9.5 19+ 4 4 6.16 7
8 . 519 Kepplinger Hannah 2001 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 26+ 7 9.5 13+ 12 12.5 10.90 8
9 . 508 Kessel Sofiia 2002 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 26 13 15.5 18 9 9 11.81 9
10 . 517 Bratovž Neli 2001 SLO Primorska PZS / Vipava 21 22 22 18+ 5 6.5 11.96 10
11 . 506 Salabash Anastasiia 2001 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 26 13 15.5 17+ 10 10 12.45 11
12 . 509 Gareeva Karina 2001 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass 26+ 7 9.5 12 16 16.5 12.52 12
13 . 561 Kolmatsui Kateryna 2001 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 27 6 6 10 27 27 12.73 13
14 . 560 Luschnig Tanja 2001 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 26 13 15.5 16+ 11 11 13.06 14
15 . 502 Moritz Tamy 2002 AUT Kaernten ÖAV / Villach 26+ 7 9.5 11+ 18 19.5 13.61 15
16 . 518 Goreva Polina 2001 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass 26+ 7 9.5 11 22 23.5 14.94 16
17 . 503 Čuljak Pia 2002 CRO Zagreb HPS / Velebit 26 13 15.5 12+ 14 14.5 14.99 17
18 . 568 Reyniers Rafflesia 2002 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 26+ 7 9.5 10+ 26 26 15.72 18
19 . 516 Emser Katharina 2001 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 24+ 19 20 13+ 12 12.5 15.81 19
20 . 555 Velev Erika 2002 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 24+ 19 20 12 16 16.5 18.17 20
21 . 513 Sergienkova Arina 2001 RUS Murmansk CFR / Apatity 20+ 23 23 12+ 14 14.5 18.26 21
22 . 512 Tilborghs Charlène 2002 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 26 13 15.5 11 22 23.5 19.09 22
23 . 558 Nagy Janka 2001 ROU Covasna A.C.S. / Sepsi Adrenalin 24+ 19 20 11+ 18 19.5 19.75 23
24 . 556 Zenko Alice 2001 CRO Primorsko-goranska HPS / SPK Rirockclimbing 19+ 24 24.5 11 22 23.5 24.00 24
25 . 510 Nedelcheva Vella 2001 BUL Sofia FBAC / SC Climbo 13+ 30 30 11+ 18 19.5 24.19 25
26 . 553 Sefić Erna 2002 SLO Ljubljana PZS / Rašica 19 26 26.5 11 22 23.5 24.95 26
27 . 505 Futivić Martina 2002 CRO Zagreb HPS / SPK Pulfer 11+ 33 34 11+ 18 19.5 25.75 27
28 . 515 Draxl Lisa-Maria 2001 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 19+ 24 24.5 7+ 31 31 27.56 28
29 . 554 Provatova Arina 2001 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 18 28 28 8+ 29 29.5 28.74 29
30 . 507 Nováková Nikol 2001 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah 19 26 26.5 7 32 32.5 29.35 30
31 . 514 Preihaupt Nora 2002 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 13 31 31 9+ 28 28 29.46 31
32 . 567 Bognar Nora 2002 SRB Subotica USPFS / Spartak Subotica 14 29 29 7 32 32.5 30.70 32
33 . 569 Waldmann Sarah 2002 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 10+ 36 36.5 8+ 29 29.5 32.81 33
34 . 557 Baklashkina Mariia 2002 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 12 32 32 6+ 34 35 33.47 34
35 . 520 Vierthaler Lea 2002 AUT Niederoesterreich NFÖ / Weinburg 11+ 33 34 6+ 34 35 34.50 35
35 . 566 Tusnády Piroska 2002 HUN Budapest MHSSz / Klébi 11+ 33 34 6+ 34 35 34.50 35
37 . 511 Zechner Pia 2002 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 10+ 36 36.5 6 37 37 36.75 37
  501 Lettner Sandra 2001 AUT Oberoesterreich ÖAV / Vöcklabruck -1 -1 -0.5 -1 -1 -0.5    
  559 Rainer Jana Europa 2002 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt -1 -1 -0.5 -1 -1 -0.5    
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-06 08:50:06
notice : 2014-07-06 14:23:04
end time : 2014-07-06 14:23:12
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U14 (male 2001 - 2002)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7c+ / 28) RQ1 PQ1 Q2 (7b / 23) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 654 Golej Nik 2001 SLO Štajerska PZS / Laško Top 1 1.5 22 11 11.5 4.15 2 Top 02:23 1
2 . 651 Rest Stephan 2001 AUT Salzburg ÖAV / Kuchl Top 1 1.5 Top 1 5.5 2.87 1 21+ 01:52 2
3 . 652 Gaidarov Konstantin 2001 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 27 6 7.5 Top 1 5.5 6.42 5 21+ 02:35 3
4 . 605 Neuwirth Roman 2001 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 27+ 3 4 Top 1 5.5 4.69 3 21 02:50 4
5 . 607 Herbos Aïko 2001 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 27+ 3 4 Top 1 5.5 4.69 3 21 03:14 5
6 . 602 Mitsev Matej 2002 BUL Sofia FBAC / Altius 27 6 7.5 Top 1 5.5 6.42 5 21 02:37 6
7 . 609 Vancraeynest Mats 2001 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 27 6 7.5 Top 1 5.5 6.42 5 21 03:06 7
8 . 608 Zarfl Lukas 2001 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 26+ 10 10.5 Top 1 5.5 7.60 8
8 . 657 Zekan Fran 2001 CRO Zagreb HPS / Velebit 26+ 10 10.5 Top 1 5.5 7.60 8
10 . 658 Mirchev Nikola 2001 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 26 12 12 Top 1 5.5 8.12 10
11 . 611 Fieger Maximilian 2002 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg 24+ 13 13 Top 1 5.5 8.46 11
12 . 661 Fian Julian 2002 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 27+ 3 4 18 17 18 8.48 12
13 . 601 Mak Simon 2002 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 27 6 7.5 18+ 16 16 10.95 13
14 . 606 Fettinger Maximilian 2001 AUT Oberoesterreich NFÖ / Vöcklabruck 24 14 15 19 14 14.5 14.75 14
15 . 604 Bozhko Roman 2001 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass 23 19 20 22 11 11.5 15.17 15
16 . 613 Aleksey Gorbunov 2002 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 23 19 20 21 13 13 16.12 16
17 . 612 Klochkov Aleksei 2001 RUS Murmansk CFR / Apatity 24 14 15 18 17 18 16.43 17
18 . 656 Razinkov Fedir 2002 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 23+ 17 17.5 18 17 18 17.75 18
19 . 603 Popescu Rares 2002 ROU Bucharest FRAE / ALPIN CLUB CARPATIC 22 22 22.5 19 14 14.5 18.06 19
20 . 660 Peynekov Maxim 2002 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 24 14 15 12 22 22 18.17 20
21 . 653 Asieko-Nkili Andrii 2002 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 23 19 20 12+ 20 20.5 20.25 21
22 . 655 Grigoriy Veselov 2002 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 23+ 17 17.5 7 24 24 20.49 22
23 . 662 Filipic Marco 2001 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 22 22 22.5 12+ 20 20.5 21.48 23
24 . 659 Shapovalov Yehor 2001 UKR Kirovograd UMCF / Kirovograd Center Tourists 18 24 24 10 23 23 23.50 24
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-05 07:49:17
notice : 2014-07-05 13:31:39
end time : 2014-07-05 15:03:18
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U16 (female 1999 - 2000)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7c+ / 18) RQ1 PQ1 Q2 (7b / 26) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 708 Krasovskaia Elena 2000 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass Top 1 6 Top 1 1.5 3.00 1 Top 01:44 1
2 . 752 Trinkl Lara 1999 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg Top 1 6 Top 1 1.5 3.00 1 15+ 02:03 2
3 . 701 Wojnar Alina 1999 AUT Wien ÖAV / OeGV Wien Top 1 6 22+ 4 4.5 5.20 4 15+ 01:31 3
4 . 751 Schlacher Sabrina 1999 AUT Steiermark NFÖ / Judenburg Top 1 6 22+ 4 4.5 5.20 4 15+ 02:25 4
5 . 702 Glušič Sara 1999 SLO Koroska PZS / Ravne Top 1 6 22 6 6.5 6.25 6 15+ 01:33 5
6 . 755 Tilborghs Cathinka 2000 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax Top 1 6 23+ 3 3 4.24 3 11+ 01:32 6
7 . 703 Sekulic Andjela 1999 SRB Belgrad USPFS / PK Zemun Top 1 6 22 6 6.5 6.25 6 11+ 01:23 7
8 . 757 Kühnl Annabel 2000 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt Top 1 6 20+ 8 8 6.93 8
9 . 753 Salcher Magdalena 1999 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt Top 1 6 18+ 9 9 7.35 9
10 . 759 Javorić Kaja 2000 CRO Zagreb HPS / SPK Pulfer Top 1 6 16+ 10 10 7.75 10
11 . 754 Nagy Judit 1999 ROU Covasna A.C.S. / Sepsi Adrenalin Top 1 6 16 11 11 8.12 11
12 . 709 Shaparets Anastasiia 2000 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 18 12 12 11+ 12 13 12.49 12
13 . 758 Dimitrova Maria 1999 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 17 13 13 11+ 12 13 13.00 13
14 . 705 Yanakieva Mina 2000 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 14 15 15.5 11+ 12 13 14.20 14
15 . 756 Korodi Henrietta-Andrea 1999 ROU Covasna A.C.S. / Sepsi Adrenalin 16 14 14 8+ 17 17 15.43 15
16 . 706 Rossmann Sarah 1999 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 12 17 17 10+ 15 15.5 16.23 16
17 . 704 Vakarchuk Viktoriia 1999 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 4 18 18 10+ 15 15.5 16.70 17
  707 Suppanz Nadja 1999 AUT Steiermark ÖAV / Fuerstenfeld 14 15 15.5 -1 -1   16.70 17
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-05 07:15:14
notice : 2014-07-05 13:31:40
end time : 2014-07-05 15:03:19
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result U16 (male 1999 - 2000)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7b / 24) RQ1 PQ1 Q2 (7c+ / 29) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 851 Užnik Nicolai 2000 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. Top 1 9 27 5 5.5 7.04 5 Top 03:21 1
2 . 802 Trojan Vojtěch 1999 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah Top 1 9 Top 1 1 3.00 1 21+ 03:57 2
3 . 854 Haertl Dominik 1999 AUT Wien NFÖ / Wien Top 1 9 27+ 2 3 5.20 2 18 04:00 3
4 . 801 Ivanov Petar 2000 BUL Sofia FBAC / Altius Top 1 9 27+ 2 3 5.20 2 14+ 02:21 4
5 . 809 Prenner Patrick 1999 AUT Wien NFÖ / Wien Top 1 9 27 5 5.5 7.04 5 13+ 01:59 5
6 . 804 Dimitrov Vesselin 1999 BUL Sofia FBAC / Altius Top 1 9 27+ 2 3 5.20 2 9 02:46 6
7 . 866 Zagorodnov Dmitri 2000 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass Top 1 9 26+ 7 7.5 8.22 7
8 . 805 Kendík Jan 1999 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah Top 1 9 26 9 9.5 9.25 8
9 . 808 Santha Robert 2000 ROU Covasna A.C.S. / Sepsi Adrenalin Top 1 9 23 11 11.5 10.17 9
10 . 806 Tyupyshev Sergey 2000 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge Top 1 9 22+ 13 14.5 11.42 10
10 . 810 Krynetskyi Oleksii 2000 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS Top 1 9 22+ 13 14.5 11.42 10
10 . 814 Zakharov Evgeni 2000 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass Top 1 9 22+ 13 14.5 11.42 10
10 . 859 Nussbaumer Florian 2000 AUT Oberoesterreich NFÖ / Vöcklabruck Top 1 9 22+ 13 14.5 11.42 10
14 . 865 Sigmund Moritz 2000 ITA Suedtirol FASI / AVS Brixen 20+ 19 20.5 26+ 7 7.5 12.40 14
15 . 812 Belobrykin Nikita 2000 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge Top 1 9 22 17 19 13.08 15
15 . 815 Gasser Luca 2000 AUT Steiermark ÖAV / Graz Top 1 9 22 17 19 13.08 15
15 . 852 Loibner Tobias 2000 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg Top 1 9 22 17 19 13.08 15
18 . 816 Jozsa Ede 2000 ROU Covasna A.C.S. / Sepsi Adrenalin 22+ 18 18 23 11 11.5 14.39 18
19 . 858 Obergasser Mathias 1999 ITA Suedtirol FASI / AVS Brixen 17+ 24 24.5 26 9 9.5 15.26 19
20 . 860 Fedosov Aleksandr 2000 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass Top 1 9 10 31 31 16.70 20
21 . 855 Nikolaev Alexey 2000 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 20+ 19 20.5 22 17 19 19.74 21
21 . 864 Byelik Dmytro 1999 UKR Kharkov UMCF / Kharkov FTI sport club 20+ 19 20.5 22 17 19 19.74 21
23 . 803 Nedelchev Elmir 1999 BUL Sofia FBAC / SC Climbo 20+ 19 20.5 17 24 24 22.18 23
24 . 857 Van Deuren Bram 2000 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 19+ 23 23 19+ 23 23 23.00 24
25 . 856 Patrný Josef 1999 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah 13 27 27 20 22 22 24.37 25
26 . 813 Babin Robert 1999 AUT Kaernten ÖAV / Villach 16+ 26 26 14+ 28 28 26.98 26
27 . 853 Moser Lorenz 1999 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 17+ 24 24.5 12 30 30 27.11 27
28 . 807 Potapenkov Vasiliy 1999 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 10+ 28 28.5 15 25 26 27.22 28
28 . 861 Tanhoffer Alexandre 1999 BRA Paraná CBME / CS Quatro Barras 10+ 28 28.5 15 25 26 27.22 28
30 . 862 Lobyntsev Arsenii 2000 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 8 31 31 15 25 26 28.39 30
31 . 811 Pavlov Martin 2000 BUL Sofia FBAC / Altius 10 30 30 14 29 29 29.50 31
  863 Riedl Johannes 2000 AUT Kaernten ÖAV / Villach -1 -1 -1 -1 -1 -1    
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-05 07:59:51
notice : 2014-07-05 13:31:41
end time : 2014-07-05 15:03:20
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result H16 (female 1901 - 1998)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7b / 26) RQ1 PQ1 Q2 (7c+ / 18) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 951 Käfer Kristina 1997 AUT Salzburg ÖAV / Tauernkraxxla Top 1 2 Top 1 3.5 2.65 1 22+ 02:40 1
2 . 901 Klemm Victoria 1994 AUT Steiermark ÖAV / Graz Top 1 2 Top 1 3.5 2.65 1 22+ 02:48 2
3 . 952 Kavassilas Zenia 1997 AUT Kaernten ÖAV / Wolfsberg Top 1 2 Top 1 3.5 2.65 1 20+ 01:51 3
4 . 906 Plasounig Katja 1993 AUT Kaernten ÖAV / Villach 23 4 4 Top 1 3.5 3.74 4 13+ 01:23 4
5 . 954 Brouschert Aurelie 1996 LUX Luxenburg FLERA / Kloterklub Hesper KKH 20+ 5 5 Top 1 3.5 4.18 5 9 00:59 5
6 . 956 Christina da Silva Hellen 1996 BRA Paraná CBME / CS Quatro Barras 11 9 9.5 Top 1 3.5 5.77 6 8 00:57 6
7 . 905 Volkova Oleksandra 1998 UKR Odessa UMCF / Odessa YCS 20 6 6 17 7 8 6.93 7
8 . 902 Vondracek Angela 1998 AUT Wien ÖAV / OeGV Wien 19+ 7 7 17 7 8 7.48 8
9 . 903 Gasser Lena 1997 AUT Steiermark ÖAV / Graz 11 9 9.5 17 7 8 8.72 9
10 . 953 Kendíková Kateřina 1996 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah 16+ 8 8 9 10 11 9.38 10
11 . 904 Shamakhova Aleksandra 1998 RUS Leningrad CFR / Rockchallenge 9+ 11 11.5 9 10 11 11.25 11
11 . 955 Kühnl Julia 1998 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 9+ 11 11.5 9 10 11 11.25 11
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-05 07:02:25
notice : 2014-07-05 13:31:56
end time : 2014-07-05 15:03:21
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail

Result H16 (male 1901 - 1998)

Ranking Stnr. Name year country federal state club Q1 (7c+ / 29) RQ1 PQ1 Q2 (7b+ / 24) RQ2 PQ2 PQ RQ F TimeF RF
1 . 1011 Moser Elias 1997 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 27 5 7.5 18+ 3 5.5 6.42 6 21+ 03:55 1
2 . 1001 Karnel Matthias 1997 AUT Kaernten ÖAV / Villach Top 1 2.5 18 9 12 5.48 5 20 02:45 2
3 . 1060 Zeimet Pol 1995 LUX Luxenburg FLERA / Kloterklub Hesper KKH 26 11 11.5 Top 1 1.5 4.15 4 14+ 01:49 3
4 . 1053 Uschnig Jonas 1997 AUT Steiermark ÖAV / Graz Top 1 2.5 Top 1 1.5 1.94 1 14 02:13 4
5 . 1010 Serditykh Gleb 1998 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass Top 1 2.5 18+ 3 5.5 3.71 2 13+ 01:47 5
6 . 1059 Tsvetkov Vasil 1996 BUL Kazanlak FBAC / KES SELT Top 1 2.5 18+ 3 5.5 3.71 2 12 02:06 6
7 . 1056 Iurchuk Andrej 1998 RUS Chelyabinskaya CFR / Miass 26 11 11.5 18+ 3 5.5 7.95 7
8 . 1002 Simon Gergely 1996 HUN Bács-Kiskun MHSSz / Darvas 25 13 13.5 18+ 3 5.5 8.62 8
9 . 1051 Gradenegger Alexander 1998 AUT Kaernten SV / St. Johann im R. 27 5 7.5 18 9 12 9.49 9
9 . 1052 Salcher Felix 1997 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 27 5 7.5 18 9 12 9.49 9
9 . 1057 Putz Patrick 1998 AUT Oberoesterreich NFÖ / Vöcklabruck 27 5 7.5 18 9 12 9.49 9
9 . 1058 Brouschert Leandro 1997 LUX Luxenburg FLERA / Kloterklub Hesper KKH 27 5 7.5 18 9 12 9.49 9
13 . 1006 Dahm Louis 1998 LUX Luxenburg FLERA / Klammspann Ettelbreck KSE 15 18 18.5 18+ 3 5.5 10.09 13
14 . 1054 Edlinger Jakob 1998 AUT Steiermark ÖAV / Graz 27 5 7.5 16+ 17 17.5 11.46 14
15 . 1007 Apostel Sam 1998 BEL Vlaanderen CMBeL / KBF Klimax 25 13 13.5 18 9 12 12.73 15
16 . 1003 Schneider Christoph 1998 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt 16 17 17 18 9 12 14.28 16
17 . 1009 Leopoldo Jussiani Franceschi Pedro 1993 BRA Paraná CBME / CS Quatro Barras 23 15 15.5 17+ 16 16 15.75 17
18 . 1055 Tihomirov Martin 1997 BUL Sofia FBAC / NSA Sofia 23 15 15.5 16+ 17 17.5 16.47 18
19 . 1004 Kurel Václav 1997 CZE Liberecký ČHS / HO Komorní výtah 15 18 18.5 15+ 19 19 18.75 19
  1005 Gaiduk Ilja 1998 LTU Klaipeda         -1 -1 -0.5    
  1008 Rainer Christian 1980 AUT Kaernten ÖAV / Klagenfurt       -1 -1 -0.5    
Jury President : Elisabeth Galautz
Judge : Harald Klemm,Anton Baumann,Wolfgang Bischof,Thomas Ogris,Katarina Loibner,Gerhard Gradenegger,Gerhard Salchegger,Birgit Gasser,Georg Fieger,Sara Knafl,Daniela Jamnig-Kugi, ,
routesetting : Max Rudigier
EDV - analysis : Harald Klemm
  start time : 2014-07-05 07:34:31
notice : 2014-07-05 13:31:43
end time : 2014-07-05 15:03:22
www.wettklettern.org
www.wettklettern.com
           www.Wettklettern-Steiermark.at

;   - Detail